Komentari : Isklj.
Trenutni status osnovnih istraživanja mogu se svesti na sledeće:
- Nejonizujuće netermalno spoljno EM polje utiče na bioefekte u živom organizmu. Generalno, organizmi odgovaraju na primenu EM polja, a dozirani odgovor organizma je nelinearni ( tj. primena EM polja određene snage ne daje odgovor organizma jednake veličine ). Izuzetno slaba EM polja mogu, na određenoj frekvenciji i vidu primene, proizvesti velike efekte koji su pogodni ili štetni.
- Ćelijska membrana je predložena kao novi vid senzora – davača ( transduction ) EM polja. Važni mehanizmi mogu uključiti promene u ćelijskoj membrani, vezivanje i transportne procese premeštanje ili deformaciju polarizovanih molekula, promene u prilagođavanju biološke vode ( tj voda koju sadrži organizmi ) i druge.
Fizički mehanizmi, kod kojih EM polja mogu igrati ulogu u biomolekulima su suviše kompleksni da bi se ovde objašnjavali.
Sledeće reference predlažu fizičke mehanizme ( Grundler et al., in press; Liboff, 1985, 1991; and Liboff et al., 1991 ).
Spoljašnja netermalna EM polja opsega od DC do regiona vidljivog spektra mogu biti u tesnoj vezi sa regulacijom psiholoških i biohemijskih procesa. Kao posledica toga, sledeće bitne potrebe, treba da se oslone na razvoj osnovnih BEM istraživačkih programa.
- Standardizovana procedura za merenje doza terapijske primene EM polja trebalo bi da bude utemeljena i praćena u istraživanju BEM. Protokoli su potrebni za karakterizovanje ( definicija i merenje ) izvora EM polja ( i spoljašnjeg i unutrašnjeg ) i EM parametara bioloških subjekata. Kao promenljivo mora biti karakterizovano u puno detalja koji su uobičajeno korišćeni u kliničkom istraživanju. Artifakti ( ljudski faktor ) prouzrokovani ambijentom EM polja u laboratorijskom okruženju ( od linija sila i laboratorijske opreme ) moraju biti izbegavani.
- Generalno uzeto strategijski pristup bazičnim istraživanjima, uključujući i studije na ljudima, životinjama i ćelijama, zajedno sa teorijskim modelovanjem i u saradnji sa drugim istraživanjima u oblasti alternativne medicine, proizvešće vredne rezultate.
- Mnogi nezavisni parametri karakterišu netermalna nejonizujuća EM polja, uključujući pulsirajuće protiv nepulsirajućeg i sinusno protiv drugih talasnih formacija, kao na primer frekvencija, faza, jačina ( kao funkcija prostorne pozicije ) i napon. Ako se višestuka polja kombinuju ovi parametri će biti jedinstveni za svaku komponentu. Dodatni parametri su obavezni za karakterizaciju medicinske primene EM polja, uključuju vid primene i vremenski period izlaganja. Sve ovo može biti eksperimentalno promenjeno praveći veliki broj mogućih kombinacija. Do danas bilo je malo sistematskih istraživanja za potencijalne biološke efekte ovog prostranog polja.