Ako spoljašnji izvor ELF nejonizirujućeg polja, sa energijom ispod granice termalnog zvuka, proizvodi biološke efekte mogu se ponašati na telu tako da menjaju unutrašnje telesno polje.
To znači biološka informacija biće promenjena spoljašnjim elektromagnetnim poljem.
Neke glavne primene netermalnog nejonizujućeg EM polja su:
-
1. Oporavak kostiju
Primenjivana su tri tipa EM polja za frakture kostiju.
* Pulsed EM fields (PEMFs) and sinusoidal EM fields (AC fields).
* DC fields.
* Kombinacija AC-DC magnetic fields tuned to ion-resonant frequencies (these areextremely low-intensity, physically nonthermal fields), (Weinstein et al.,1990).U pulsirajućem elektromagnetnom polju ( PEMFs ) i AC primeni ponavljanje frekvencija je u ELF opsegu (Bassett, 1989).
U DC primeni EM polja jačina polja se menja od 100uG do 100G (Gaus-a) i opseg el struje je manji od 0.1uA do 1.0mA (Baranowski and Black, 1987).
Odobrenje ovih terapija od FDA (Food and Drug Administration) dozvoljava samo upotrebu poboljšanja zarastanja nesraslih kostiju, ne da ubrza postupak srastanja kod nekomplikovanih preloma.
Efikasnost EM tretmana potvrđena je u kliničkim ispitivanjima (Barker et al., 1984; Sharrard, 1990).
Više od 100.000 ljudi je bilo tretirano ovim uređajima (Bassett et al., 1974, 1982; Brighton et al., 1979, 1981; Goldenberg and Hansen, 1972; Hinsenkamp et al., 1985).
-
2. Nervna stimulacija
Primena je vršena u sedam kategorija
- Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS). Medicinska primena je sa dve elektrode postavljene na kožu, žicama vezano za električni generator, koji pacijent može nositi sa sobom (Hagfors and Hyme, 1975). Možda više od 100 FDA odobrenih uređaja se koristi trenutno u ovoj kategoriji za olakšanje bolova. Svi rade na istoj osnovi.
- Transcranial electrostimulation (TCES). Uređaj je sličan TENS jedinici koristi izuzetno niske struje (ispod praga bola), kroz dve elektrode prikačene na glavu i koriste se za psihofizičke modifikacije, tj. otklanja depresiju, brige, premor, ( Shealy et al., 1992 ). Zadnje analize pokrivaju najmanje 12 kliničkih istraživanja odabranih iz više od 100 objavljenih radova. Pronađeno je da TCES olakšava nervne poremećaje (Klawansky et al., 1992). Podrškom nacionalnog instituta za zdravlje ( National Institutes of Health – NIH ), TCES je pozitivno ocenjen za lečenje od bolesti zavisnosti.
- Neuromagnetska stimulacija. Ova primena ima dijagnostičke i terapeutske koristi. Pulsirajući magnetni uređaj se prislanja uz pacijentovo telo i stimuliše nervnu aktivnost. U dijagnostičkoj upotrebi uređaj se postavlja na cerebral cortex, a pacijent fizički oseća i prati dinamičku sliku veze glava-mozak i telo ( Hallett and Cohen, 1989 ). Kao mogući tretman koristi se umesto elektrošok terapije kojom se tretiraju duševno poremećene osobe, osobe u velikoj depresiji, kao i osobe sa napadima šizofrenije,( Anninos and Tsagas, 1991). Takođe se koristi u lečenju carpal tunnel syndrome.
- Electromyography. Dijagnostičkom primenom otkrivaju se električni ukupni potencijali kontrakcije mišića. Specifična električna šema primenjena na nenormalno stanje mišica ( e.g., denervated muscle ). Ovaj metod skupa sa elektromiografikom zajedno koristi se za tretman carpal tunnel syndrome i druge poremećaje motorike.
- Electroencephalography. Ova neurodijagnostička primena otkriva moždane talase. Sa EEG biofeedback koristi se za lečenje raznih stanja kao nemogućnost učenja, nedostatak koncentracije, hronični alkoholizam i moždani udar.
- Electroretinography. Ova dijagnostička primena posmatra električni potencijal kroz očno pomeranje. Ovo je jedan od nekoliko metoda praćenja pokreta oka tokom spavanja.
- Low-energy emission therapy. Ova metoda koristi antenu postavljenu na usta pacijenta meri amplitudu moduliranih EM polja. Pokazan je dobar efekat na centralni nervni sistem i probna klinička ispitivanja daju efikasnost u lečenju bolesti spavanja ( Hajdukovic et al., 1992 ) i povišenog pritiska ( Pasche et al., 1989 ).
Na dalekom neurološkom obzorju uočavaju se spektakularni oblici lečenja sa podsticanjem proizvodnje dopamina za lečenje Parkinsonove bolesti i šizofrenije.
Još 1989.g. engleski istraživač dr.Philip Strange sa univerziteta Kent, izolovao je dopaminski receptor u mozgu. Ovaj pronalazak doprineo je boljem razumevanju rada mozga i pomogao je da se selektivno dođe do efikasnijih tretmana protiv Parkinsonove bolesti i šizofrenije. Receptor je brava na relevantnim ćelijama, te je bilo moguće pristupiti odgovarajućem tretmanu koji je ključ za tu bravu. Parkinsonovu bolest izaziva gubitak hemijske materije dopamina iz mozga.
Naša koža nije naša granica, niti je aura naša granica. U pitanju su naša osećanja koja su upravljena ka drugima, naše misli i naše težnje.
Svi mi živimo u jednom energetskom beskraju i svako od nas je izložen beskraju frekvenci, od kojih svaka nosi neku informaciju.
U pitanju nisu samo frekvence koje osećamo pomoću naših čula.
Sve frekvence stižu do nas na neki način, ali mi imamo specifičan način na koji pravimo selekciju i vršimo je na vrlo individualan način, u skladu sa našom psihičkom strukturom.
To šta ćemo i u kojoj meri prihvatiti, naziva se MENTALNA MAPA ili organizovanje informacija na specifičan način.
Kada govorimo o neenergetskim frekvencijama, onda se briše razlika između živog i neživog.
Na primer, telesne deformacije, bolesti, tumori posledica su naših duhovnih preživljavanja.
Patnje se prvo manifestuju u našoj duhovnoj sferi i tek kada se ona razori patnja prelazi na tzv. gušće delove i to je poslednji stadijum.
Tumori su pokušaji tela da lokalizuje štetna dejstva na jednoj tački.
-
3. Zarastanje rana
Pratićemo studije koje prikazuju ubrzano zarastanje rana mekog tkiva upotrebom DC, PEMFs, i elektrohemijskih oblika
- Kada je zarastanje rane abnormalno ( retardirano ili obustavljeno ), električno ili magnetno polje može poboljšati zarastanje. Pregledi nekoliko izveštaja pokazuju da polje može biti korisno u ovom pogledu ( Lee et al., 1993; Vodovnik and Karba, 1992 ).
- PEMFs se koristi klinički za lečenje venous skin ulcers. Rezultati nekoliko double-blind studija pokazale su da PEMFs stimulacija prikazuje ćelijsku aktivnost i ćelijsku plodnost kroz efekat ćelijske membrane, praktično na spoljašnjim ćelijama ( Ieran et al., 1990; Stiller et al., 1992).
- ELF i RF polje ubrzavaju zarastanje rana. Pošto rane na koži imaju jedinstvene električne potencijale i struje, stimulacija ovih električnih faktora varijacijama spoljašnjih EM polja može pomoći u procesu zarastanja tako što izaziva dedifferentiation (tj. okretanje na jednostavniji oblik) okolnih ćelija. To je praćeno ubrzavanjem ćelijske plodnosti (O’Connor et al., 1990).
- Elektrohemijski tretman koji omogućava regeneraciju rane bez ožiljaka koristi struju samo da predstavi aktivne jone metala, kao sto je srebro, u tkivu. ( Becker,1987, 1990, 1992 ).
- PEMFs povećava meru formiranja epitelnih ( kožnih ) ćelija u delimično zaraslim ranama (Mertz et al., 1988).
- AC EM polje pomaže oporavku obolele vaskularne mreže (Herbst et al., 1988).
- EM naprave su patentirane za lečenje arterioskleroze (grudvice krvi se lepe na zidove arterija i izazivaju kardiovaskularnu bolest) i kontrole rasta tkiva (Gordon, 1986; Liboff et al., 1992).
-
4. Tretman osteoartritisa
U zadnjim kliničkim ispitivanjima koristeći double-blind, nasumični protokol sa placebo kontrolom, osteoartritis ( prvenstveno kolena ) tretiran noninvasively pulsirajućim 30-Hz, 60G PEMFs pokazuje da tretirane grupe poboljšavaju rezultate više od placebo grupe (Trock et al., 1993). Veruje se da prijavljena magnetna polja deluju na obustavljnanje burnih reakcija na nivou ćelijske membrane ( O’Connor et al., 1990 ).
-
5. Elektroakupunktura
Električna stimulacija preko akupunkturoloških igala je često korišćena kao pojačanje ili zamena za ručno bockanje.
Kliničke prednosti su demonstrirane na primeni elektrostimulacije u kombinaciji ca akupunkturom kao i elektrostimulacija primenjena direktno na akupunturološke tačke.
Kao pojačanje akupunkturi, studija o malim skalama je pokzala da elekrostimulacija sa akupunkturom dobro otklanja post-operativne bolove ( Christensen and Noreng, 1989 ).
Druga proučavanja su pokazala uspehe u korišćenju elektrostimulacije sa akupunkturom u tretmanima hemoterapije uključujući i obolele od raka ( Dundee and Ghaly, 1989 ).
U primeni, se pokazalo da električna stimulacija sa akupunkturom daje dobre rezultate u lečenju renal colic ( Lee et al.,1992 ).
Kao zamena za akupunkturu, elektrostimulacija primenjena na akupunkturološke tačke tretirana TEN jedinicama efektno podstiče kontrakcije materice kod žena u poodmakloj trudnoći ( Dunn and Rogers, 1989 ).
Istraživanja na pacovima su pokazala da elektrostimulacija na izvesnim tačkama može pojačati regeneraciju perifernih motornih nerava ( McDevitt et al., 1987 ) i oporavak nervnih ćelija ( Pomeranz et al., 1984 ).
-
6. Obnavljanje tkiva
Istraživanja na životinjama, u tom području, pokazuju da je unutrašnje telesno elektromagnetno polje uključeno u proces rasta i da modifikacija tog polja može uticati do skromne regeneracije povređenih udova (Becker, 1987; Becker and Spadero, 1972; Smith, 1967).
Ruska istraživanja i klinička primena zajedno sa studijama iz USA pokazuju da niskofrekventni mikrotalasi stimulišu koštanu srž i mogu se koristiti za promenu efekta hemoterapije, za formiranje i razvoj hematopoiesis ili različitih tipova krvnih ćelija ( Devyatkov et al., 1991).
Sledeće studije takođe su važne za primenu upotrebe BEM za oporavak
- PEMFs primena na periferni nervni sistem ( Orgel et al.,1992; Sisken, 1992 ).
- Metod korišćenja visokofrekventnog EM polja za ljudsku regeneraciju zglobnih nerava ( Wilson et al., 1974 ).
- Primena jednosmernog EM prikazuje oporavak kičmene moždine ( Fehlings et al.,1992; Hurlbert and Tator, 1992 ).
- Švedski rad prikazuje pozitivan uticaj BEM na lečenje išijasa ( Kanje and Rusovan, 1992; Rusovan and Kanje, 1991, 1992; Rusovan et al.,1992 ).
-
7. Stimulacija imunološkog sistema
Tokom poslednje dve decenije efekti izloženosti imunog sistema i njegovih komponenata EM polju dugo su proučavani.
Prvobitne studije pokazivale su da dugoročna izloženost EM polju može negativno uticati na imunološki sistem ali postoje nova istraživanja koja pokazuju da primena EM polja može pozitivno uticati na imunitet.
Na primer proučavanja sa limfocitima pokazala su da spoljašnje EM ili magnetno polje može proizvesti promene u transportu kalcijuma ( Walleczek, 1992) i može izazvati promene mutacije gena ( mitogene prirode ).
To je odvelo do istraživanja mogućnosti porasta primene EM polja na imunu ćelijsku populaciju koje su sposobne da se bore protiv virusa i raka ( Cadossi et al., 1988a, 1988b; Cossarizza et al., 1989a, 1989b, 1989c ).
-
8. Neuroendokrine tretmane
Nizak nivo PEMFs tipično prikazuje smanjen nivo melatonina koji se luči iz žlezde ( pineal gland ) i veruje se da reguliše telesni biološki sat ( Lerchl et al., 1990; Wilson et al., 1990b ).
“ TREĆE OKO “ kičmenjaka koje se naziva i PINEALNA žlezda, je moždana struktura koja igra ključnu ulogu u kontroli bioloških ritmova. Direktno ili indirektno osetljiva na svetlost, ona pruža organizmu informaciju o vremenu, oslobađajući, posebno noću, ključnu supstancu – melatonin.
Kod čoveka melatonin otvara važne terapeutske mogućnosti u slučaju poremećaja bioloških ritmova.
Pinealna žlezda, prema tome, daje organizmu posredstvom melatonina vremensku informaciju vrlo velike važnosti, o trajanju noći, ali i o godišnjem dobu.
Melatonin je hormon onkostatic i sprečava razvoj kancera.
Tako ako melatonin može da bude obustavljen određenim magnetnim poljem, takođe može primenom određenog magnetnog polja različitih karakteristika da stimuliše lučenja melatonina za lečenje kancera.
Ostale primene mogu ukjlučiti primenu EM polja da deluje na lučenje melatonina da normalizuje ritam biološkog sata kod ljudi sa zaostajanjem i probleme pri spavanu.
Njihove primene i osnovni principi predstavljeni su u PDF prilogu.
Istraživačka osnova
Primena 1-5 klinički je testirana i u ograničenoj kliničkoj upotrebi.
Na osnovu postojećih životinjskih i ćelijskih studija primena 6-8 nudi potencijal za razvoj novih kliničkih tretmana, ali klinički pokušaji još nisu sprovedeni.