Kako su magnetni polovi dobili imena, zavisi od konvencija, a svi dogovori nisu isti.
Tako na primer postoje magneti iz dve kompanije koje za iste polove daju različite nazive, jedna severni, druga južni pol.
Moramo da razumemo da postoje dva načina da se imenuje severni pol na magnetu, po jednom ili po drugom dogovoru. Morate da znate sa kojom konvencijom imate posla.
U drugom slučaju ono što vi zovete sever, neko može zvati jug. Jedan od načina imenovanja polova zove se tradicionalni naučni i navigacioni način.
Predpostavlja se da ako zustavimo magnetnu iglu na osloncu, kao iglu kod kompasa ili je možda obesimo o tavanicu, deo magneta koji pokazuje sever je oznacen kao N pol magneta, a očigledno kraj koji pokazuje geografski jug je S pol magneta.
Ovaj tradicionalni način imenovanja polova se ne upotrebljava kod većine ljudi koji se bave biomagnetskom terapijom.
U biomagnetskom prepoznavanju i označavanju polova magneta je upravo suprotno. Kraj magneta koji pokazuje sever je kod njih označen kao jug zato što je privučen od strane severnog pola zemlje. Kraj magneta koji privlači južni pol zemlje je označen kao severni pol magneta zato što se suprotnosti privlače.
Sve ovo je veoma zbunjujuće za ljude, zato se mi usmeravamo na biomagnetsku definiciju koja izbegava ovu komleksnost. Pretpostavlja se da je severni pol magneta tamo gde bi trebalo da bude severni pol zemlje i južni pol je na južnoj hemisferi.
Sa ovom definicijom isključen je vrh igle kompasa koje pokazuju sever, to je južni kraj magneta ili južni kraj igle kompasa.
Prostije rečeno ako imate ravan magnet i želite da znate koji je kraj severni priđite magnetom kompasu. Kraj magneta koji privlači vrh kompasne igle je N biomagnetni pol.
Od nedavno, naučne tehničke studije opisuju prirodne efekte magneta između dva pola kao događanje svega u prirodi.
Istraživanja bazirana na izolovanim i izmerenim efektima dva pola potvrđuju različite posledice njihovog dejstva na životni sistem ( Dr. Albert Roy Davis Ph.D.). Dr. Davis je izmerio promenu pravca kružnog kretanja elektrona pod uticajem dva kraja magnetnih polova. Iz toga merenja on je mogao da razlikuje da je kruženje elektrona suprotno u oba slučaja.
Elektroni pod uticajem S pola kružno se kreću u smeru kazaljke na satu ( usvojeno matematički negativni smer ), dok se elektroni pod dejstvom N pola kreću u smeru suprotno od kretanja kazaljke na satu ( matematički pozitivan ).
Ova merenja zahtevala su složenu tehničku opremu za izvođenje na različitim rastojanjima od površine zemlje prema svemirskom prostranstvu. Merenja su utvrdila da je kretanje magnetne energije u neodređenoj spiralnoj formi. Odmicanjem od severnog ili južnog pola ona putuje pola puta unazad, smer kazaljke na satu ili suprotni zavisi od postojećeg pola, ponovo se vraća i menja se usled čega dolazi do kružnog kretanja u suprotnom smeru.
Stres je vazan kod elektromagnetizma, ( kaže Ajnštajn ), zato što može doći u kontakt sa materijom na mestima gde je polje ekstremno jako…….( kada je fatalan po ljudsko zdravlje ). Ne postoji mesto u ovoj novoj vrsti fizike za polje i materiju, jer je polje jedina realnost.
Rečeno je da to može biti opisano kao materija?? Nukleus atoma je tako beskonačan da kada bi skupili sve nukleose ljudskog tela ne bi bio veći od tačkice na kraju rečenice.
Tako moderni fizičari teoretišu da ono što mi zovemo materijom možda nisu čestice svega, ali su prisutne u neprodirućem elektromagnetnom polju.
Život sačinjen od složenih biohemijskih fizioloških procesa aktivira se i oživljava nevidljivom biomagnetnom silom. U vezi sa tim Dr. F.K. Bellokossy, of Denver Colorado, opisuje život kao neodređenu inteligentnu interakciju elektromagnetne energije unesene u hemijsku substancu.
Taj proces vrši jedan unikatni oblik bioenergije – intelekt.